Leírás és Paraméterek
A könyv elsősorban azoknak a főiskolai, egyetemi hallgatóknak íródott, akik a tanulmányaik során elsajátított általános szociológiai ismereteiket a deviancia társadalmi jelenségének megismerésével és megértésével szeretnék bővíteni. Remélem ugyanakkor, hogy haszonnal forgatják azok is, akik általában érdeklődnek a normasértő viselkedések iránt.
Megírásakor kettős cél vezérelt: egyrészt igyekeztem a devianciával kapcsolatos tényeket, összefüggéseket és elméleteket úgy tárgyalni, hogy azok áttekinthető és tanulható rendszerré álljanak össze, másrészt megpróbáltam különböző gondolkodási, érvelési utakat megvilágítani, hogy érzékeltessem, nincsenek lezárt ismeretek. A deviáns jelenségek rendkívül változékony világában is sok a megválaszolatlan kérdés.
A könyv vázát alkotó fogalomkészletet az általános szociológiában tárgyalt alapkategóriákból kiindulva építettem fel. A tárgy oktatásának eddigi tapasztalatai ugyanis azt mutatták, hogy a deviancia elemzésekor sem elég csak utalni vagy az említés szintjén felidézni például az érték, a norma a társadalmi struktúra, a szocializáció stb. fogalmait. Újra meg kell vizsgálni ezek jellemzőit, hogy aztán ebből kibonthassuk a normasértő magatartásokat átfogó speciális megjelölések tartalmát. Ugyanakkor több esetben szükségessé vált bizonyos fogalmak újraértelmezése. Különös figyelemmel jártam el a deviancia kifejezés konceptualizálásakor, mivel a könyv első részének elméleti alapvetései éppen e fogalom eddig kevéssé kidolgozott dimenzióihoz illeszkednek.
A definíciók mindezek ellenére nem véglegesre csiszolt fogalom-meghatározások, csupán a különböző megközelítések „közös nevezőinek" tekinthetők.
288 oldal・papír / puha kötés・jó állapotú antikvár könyv