Leírás és Paraméterek
Mi történt Mohács után? A legtöbben úgy képzelik, hogy "nemzeti nagylétünk nagy temetője" után egy csapásra vesztette el az ország erejét és függetlenségét. Pedig Mohács után hat héttel már egyetlen idegen katona sem volt az ország területén, és amíg a lófarkas török zászló "véglegesen" fölkerült a budai vár fokára - éppen tizenöt izgalmas esztendő telt el.
Több történt most, mint máskor egy évszázad alatt! Az ország hirtelen két világ: a mohamedián kelet és európai monarchiák világméretű küzdelmének tengelyébe került. Világhódító hadseregek vonultak át területén. Azok az ellentmondások, melyek a középkori magyar állam bukásához vezettek, látványosan bontakoztak ki. Két király jelenik meg a történelem színpadán; először vetődik fel létkérdésként a külpolitikai orientáció kétféle koncepciója: a nyugati és a keleti; most találkozunk először az Erdély létét biztosító "hintapolitikával"; és mindez hihetetlenül látványos pikareszkregény-szerű formában, ahol családok rövid évek alatt elsüllyednek vagy felemelkednek, amikor másfél évtizeden belül a legvégletesebb történelmi jelenetek követik egymást, a magyar király hol kezet csókol a szultánnak a mohácsi csatamezőn, hol közvetlenül a francia és angol uralkodókkal köti szerződéseit. A lovagi virtus utolsó nagy fellobbanásai váltakoznak bohózatba illő komikus jelenetekkel: nevetnünk kell egy-egy cervantesi magánakción, és eláll a lélegzetünk, mikor V. Károly 80000 zsoldosa a török üldözése közben megáll a magyar határon, jeléül annak, hogy Európa urai a "zűrös" és "tárgyalóképtelen" magyar királyságot "leírták" az európai közösségből, és a hadműveleti terület szerepét szánták neki.
Erről a másfél évtizedről tudósít ez a könyv, amely egyszerre nevezhető hiteles történettudományi műnek és izgalmas történelmi "riportregénynek"
Kötés típusa: | Vászon |
---|---|
Oldalszám: | 348 oldal |